Friss hrek

VB 2014

Németország negyedszer is világbajnok
2014-07-14 08:10:30

A német válogatott nyerte meg a brazíliai labdarúgó-világbajnokságot, miután a vasárnapi fináléban hosszabbításban 1-0-ra legyõzte az argentin csapatot.

A gól nélküli rendes játékidõt követõen a mindent eldöntõ találatot Mario Götze szerezte a 113. percben. Ez a találat a 171. volt a mostani tornán, ami beállította az 1998-as gólcsúcsot.
A Nationalelf története során 1954, 1974 és 1990 után negyedszer lett világbajnok, ezzel utolérte az örökranglista második helyén Olaszországot. A rekorder öt sikerével továbbra is Brazília.

A két gárda egyedülálló módon harmadszor találkozott a fináléban: 1986-ban 3-2-re a dél-amerikai, 1990-ben 1-0-ra az európai együttes gyõzött. A legutóbbi két vb-n már a negyeddöntõben összejött a német-argentin párharc, mindkétszer elõbbi diadalával zárult.

Di Maríát nem sikerült összerakni a döntõre, a vébén korábban megsérült Agüero is csak kispados lett, így elöl ugyanúgy a Messi, Higuaín, Lavezzi hármas kezdett, mint a hollandok elleni elõdöntõben.

A meccs olyan forgatókönyv szerint kezdõdött, ahogy arra számítani lehetett, a németeknél volt a labda, az argentinok pedig igyekeztek bekerülni a magasan feltolt német védelem mögé. Ez már a 4. percben is sikerült, de Higuaín éles szögbõl leadott lövése elgurult keresztbe, és majdnem bedobás lett belõle. Az argentinok meglepõen aktívak voltak, ritkán jutott hozzájuk a labda, de akkor ügyesen tették-vették, hátul pedig hozták a szokott szigort, Rojo például úgy találta el a vállával Kramert, hogy a last minute-akcióval a kezdõbe kerülõ német úgy rogyott össze, mint egy kiütött bokszoló - le is kellett cserélni, késõbb kiderült, hogy agyrázkódást szenvedett.

A 21. percben porszem került a precíz német gépezetbe, Kroos meggondolatlanul a saját kapuja irányába fejelte a labdát, Higuaín így hiába volt ordas nagy lesen, egyedül húzhatott kapura, de 17 méterrõl botrányosan rosszul lõtt. Az elsõ félidõ közepén a németek már 123 passznál jártak, míg az argentinok csak 50-nél, de így is több kraft volt a dél-amerikaiak játékában, és Higuaín pár másodpercig nemzeti hõsnek érezhette magát, aztán szóltak neki, hogy ne örüljön, mert hiába lõtt az ötösrõl a bal sarokba, elõtte les miatt jelzett az asszisztens.

A túloldalon a Kramer helyére érkezõ Schürrle késztette nagy védésre Romerót, de mivel Özil a kapus elõtt kóválygott a lövés elõtt, ha gól lett volna a vége, akkor sem változott volna az állás. A félidõ végén Messi villant kétszer, de az egyik esetben hiába kapcsolt rá olyan messisen, rossz helyre passzolt, a másik esetben pedig talán maga sem tudta eldönteni, hogy az alapvonalról meglepje-e Neuert, vagy passzoljon, a köztes megoldás pedig nem hozott eredményt. Az elsõ félidõ ráadásában Höwedes hozta rá a szívrohamot az argentinokra, teljesen üresen fejelhetett egy szöglet után, de a bal kapufa Romero segítségére sietett.

A szünet után Sabella beküldte Agüerót - Lavezzinek ezzel befejezõdött a mûszak -, a 47. percben pedig Messi játszotta ki a lescsapdát Biglia tökéletes ütemû passza után, de tíz centivel elvétette a bal alsót egy olyan helyzetbõl, amit máskor szinte mindig értékesít. A szünetben szólhattak a játékosoknak, hogy vb-döntõn vannak, mert sokkal óvatosabb lett a játék, igaz, amikor Neuer elgázolta a labdára induló Higuaínt, sok minden eszünkbe jutott, csak az óvatosság nem.

Amit senki nem értett: az óriási ütközés után Rizzoli bíró kifelé ítélt szabadrúgást, holott az argentin csatár volt a szenvedõ fél, igaz, Neuer a labdát ütötte el elõbb, vagyis nem volt szabálytalan. Nem volt jó a meccs, a feszültség mégis végig ott volt a levegõben, de nem a cselek és a szép megoldások domináltak, hanem a nagy mentések, mindkét védelem extrát nyújtott, így aztán a kapusok nem is mutathatták meg, mit tudnak. Úgy tûnt, mintha a végére kifulladtak volna az argentinok, a németek pedig megnyomták a hajrát, de igazi ziccerig nem jutottak, annak ellenére, hogy folyton az argentin kapunál akcióztak.

Az argentinoknál Messi Robbent játszott, és néha akkor is egyedül akarta elvinni a labdát a kapuig, amikor a társak üresen várták a passzt, és a német túlerõ rendre legyõzte a négyszeres aranylabdást. Így aztán harmadszor következhetett úgy a hosszabbítás egy vb-döntõben, hogy 0-0 volt a rendes játékidõ, 1994-ben végül büntetõkkel nyertek a brazilok az olaszok ellen, négy évvel ezelõtt pedig Andrés Iniesta góljával gyûrték le a spanyolok a hollandokat.

Az argentinok úgy kezdték el a hosszabbítást, hogy nem volt még kaput eltaláló lövésük, a németek viszont a túlóra elején majdnem megtörték a csendet, de Schürrle tiszta helyzetbõl valamiért Romeróba lõtte a labdát. Aztán egy másik csere, Palacio mehetett volna mennybe, de annyira meglepõdött, hogy már csak Neuerrel állt szemben, hogy suta mozdulattal emelte át a kapust, a labda pedig mellé pottyant.

Elképesztõ jeleneteket produkáltak néha a játékosok, Schweinsteigernek például kijutott a jóból, három perc alatt három különbözõ argentin amortizálta le, utoljára Agüero okozott neki vérzõ sebet a szeme alatt, de a Bayern középpályása kemény fiú, gyors ápolás után visszament (Agüero pedig Mascheranóhoz hasonlóan megköszönhette az olasz bírónak, hogy nem kapta meg a második sárgát, és pályán maradhatott).

Így aztán a 113. percben Schweinsteiger is a többiekkel együtt ünnepelhetett a pályán, amikor a két csere összehozta a német gólt: Schürrle mindenkit lefutott a bal oldalon, a beadása pedig teljesen üresen találta Götzét, aki levette a labdát, majd estében bevágta. Hogy Löw nagyon tud cserélni, azt mutatja, hogy Götzéé az ötödik gól volt ezen a vébén, amit egy német cserejátékos szerzett.

Az argentinok kétségbeesetten kaptak észbe, hogy elveszíthetik a meccset, mentek elõre, de csak egy mérsékelten veszélyes Messi-fejest sikerült felmutatniuk, majd a csapatkapitány a 123. percben egy szabadrúgást még ellõhetett - de szó szerint ellõtte, magasan fölé, ezzel pedig a csapata elszállt, így Németotszág 1954, 1974 és 1990 után negyedszer lett világbajnok. A német lett az elsõ válogatott, amely európai csapatként gyõzni tudott az amerikai kontinensen rendezett vébén.

A németek 2002 óta csak egyszer, a 2004-es Eb-n maradtak le egy nagy világesemény dobogójáról, folyamatosan ott voltak a tûz közelében, így nem volt meglepõ, hogy ezúttal nem érték be az ezüsttel vagy a bronzzal. A mostani vébén volt két kiemelkedõen jó meccsük, a portugálok és a brazilok ellen, a többin nem játszottak lehengerlõen, de ekkor átsegítette õket az a sosem adjuk fel mentalitás, amely mindig is jellemzõ volt a német csapatra. Ennek a csapatnak ráadásul nem csak a jelene, a jövõje is nagyon fényes lehet, Hummels és Özil 25, Kroos és Müller 24, Schürrle 23, Götze pedig csak 22 éves.

labdarúgó-világbajnokság, döntõ:
Németország - Argentína 1-0 (0-0, 0-0, 0-0) - hosszabbítás után
Rio de Janeiero, Maracana-stadion, 74 738 nézõ
v.: Rizzoli (olasz)
Németország: Neuer - Lahm, J. Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (Schürrle, 31.), Schweinsteiger - Özil (Mertesacker, 120.), Kroos, Müller - Klose (Götze, 88.).
Argentína: Romero - Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo - Biglia, Pérez (Gago, 86.), Mascherano - Higuaín (Palacio, 78.), Messi, Lavezzi (Agüero, 46.).
gól: Götze (113.)
sárga lap: Schweinsteiger (29.), Höwedes (34.), illetve Mascherano (64.), Agüero (65.)

Tizenhat góllal a vb-k történetének legeredményesebb játékosa, Miroslav Klose újabb rekordot állított fel, ugyanis 17. gyõztes vb-meccsén van túl, amivel megelõzte a brazil Cafút.