Friss hrek

VB 2014

VB 2014: Hollandia tizenegyesek után jutott a legjobb négy közé
2014-07-06 12:33:03

A holland válogatott 11-esekkel nyert Costa Rica csapata ellen a brazíliai labdarúgó-világbajnokság szombati második negyeddöntõs mérkõzésén, ezzel negyedikként - a németek, a brazilok és az argentinok után - a legjobb négy közé került.

Hollandia egymás után másodszor, összességében pedig ötödször jutott el az elõdöntõig. A döntõért az argentinokkal mérkõzik majd szerdán.

Negyeddöntõ:
Hollandia-Costa Rica 0-0 - 11-esekkel: 4-3
Salvador, Fonte Nova Aréna, 50 ezer nézõ, v: Ravsan Irmatov (üzbég)
sárga lap: Martins Indi (64.), Huntelaar (111.), illetve Diaz (37.), Umana (52.), Gonzalez (81.), Acosta (107.)
Hollandia: Jasper Cillessen (Tim Krul, 121.) - Stefan de Vrij, Ron Vlaar, Bruno Martins Indi (Klaas-Jan Huntelaar, 105.), Dirk Kuyt, Daley Blind - Arjen Robben, Georginio Wijnaldum, Wesley Sneijder - Robin van Persie, Memphis Depay (Jeremain Lens, 76.)
Costa Rica: Keylor Navas - Cristian Gamboa (Dave Myrie, 79.), Michael Umana, Giancarlo Gonzalez, Johnny Acosta, Junior Diaz - Christian Bolanos, Yeltsin Tejeda (Miguel Cubero, 97.), Celso Borges - Bryan Ruiz - Joel Campbell (Marcos Urena, 66.)

I. félidõ:
    ----------
22. perc: Robben labdáját Kuyt passzolta jobbról keresztbe, a 16-osnál álló Depay remekül hozta helyzetbe Van Persie-t, az õ lövését bravúrral hárította a Costa Rica-i kapus, majd Sneijder ismétlésénél is a helyén volt.
39. perc: Sneijder végzett el szabadrúgást középrõl, mintegy 25 méterrõl, labdáját Navas látványos mozdulattal ütötte ki a jobb felsõ sarok elõl.

II. félidõ:
    -----------
82. perc: a 16-os bal csücskétõl csavarta kapura a labdát Sneijder szabadrúgásból, a labda a jobb oldali kapufáról vágódott vissza a mezõnybe.

93. perc: bal oldali középre gurítást követõen nagy kavarodásban Van Persie lõtt kapura közelrõl, labdája az egyik hazai védõ lábáról a felsõ lécre pattant.

11-esek:
    --------
    Borges a bal alsó sarokba lõtt, Krul jó irányba vetõdött, de nem érte el a labdát (1-0)
    Van Persie ugyanoda lõtt, ahova Borges, Navas is alig maradt le a labdáról (1-1)
    Ruiz is a bal alsót vette célba, Krul azonban ezúttal védett
    Robben elegánsan a jobb felsõbe emelt (2-1)
    Gonzalez a kapu bal oldalába bombázott (2-2)
    Sneijder magabiztosan a kapu jobb oldalába lõtt (3-2)
    Bolanos ugyanoda célzott, és nem hibázott (3-3)
    Kuyt is jobbra lõtt, a kapus nem tudott védeni (4-3)
    Omana büntetõjét a balra vetõdõ Krul kivédte

A hollandok irányították a játékot az elsõ félidõben, sokkal többet birtokolták a labdát ellenfelüknél, de igazán lendületes támadásokat csak mintegy húsz perc elteltével vezettek. Ekkor helyzeteket alakítottak ki, többször zavarták össze a Costa Rica-iakat, akik viszont alapvetõen védekezésre rendezkedtek be, s csak elvétve jutottak el a holland kapuig. A hollandok több akciója les miatt akadt meg, de nemegyszer csak néhány centin múlott, hogy nem fejezhették be támadásukat.

A szünet után valamivel aktívabbá vált elöl a Costa Rica-i csapat, a hollandok pedig kevesebbet kezdeményeztek ebben az idõszakban. A hajrára viszont az európai csapat nagyon beszorította ellenfelét, és többször is egészen közel állt a gólszerzéshez, ami azonban a rendes játékidõben nem jött össze neki.

Nem esett gól a hosszabbításban sem, pedig ekkor már a felbátorodó Costa Rica-iak elõtt is adódott nagy gólszerzési lehetõség, és a hollandok is többször eldönthették volna a mérkõzést.

A büntetõpárbaj elõtt a hollandok szövetségi kapitánya, Louis van Gaal kapust cserélt: Jasper Cillessen helyére Tim Krul állt be, aztán két 11-est hárított, ezzel nagy mértékben járult hozzá csapata továbbjutásához.

A hollandok lényegesen többet tettek a gyõzelemért, így továbbjutásuk megérdemelt.